Med

Med je potravina přírodního sacharidového charakteru, složená převážně z glukózy, fruktózy, organických kyselin, enzymů a pevných částic zachycených při sběru sladkých šťáv květů rostlin (nektar), výměšků hmyzu na povrchu rostlin (medovice) nebo na živých částech rostlin včelami. Při sběru včely sladkou šťávu přetvářejí a kombinují se svými specifickými látkami, uskladňují a nechávají dehydratovat a zrát v plástech

Složení medu

Hlavní složkou jsou jednoduché cukry glukóza (26-32 %) a fruktóza (32-38 %). Složitých cukrů v medu je do 10%. Ostatní látky jsou v malém množství a to do 1 % jako bílkoviny, enzymy, minerální látky, kyseliny, aminokyseliny, aromatické látky, barviva, acetylcholin, adrenalin.

Vznik medu

Včely sbírají na květech nektar a na stromech medovici

Nektar vzniká jako produkt fotosyntézy. Je to sladká šťáva, kterou včely sbírají na rostlinných pletivech - nektariích.

Medovice je lepkavá sladká šťáva, která se vyskytuje na listnatých a jehličnatých stromech. Je to produkt hmyzu z řádu stejnokřídlých tedy mšic, mer, křís a medovnic, jenž tuto sladkou šťávu vylučují.

Včely nektar i medovici sbírají a přenáší ve včelím orgánu (medné volátko) do úlu, kde šťávu předávají úlovým včelám. Tyto včely pak šťávu postupně zahustí až na obsah vody 28-32 %, přitom nektar obohacují o výměšky hltanových žláz. Až už šťávu nemohou protlačit jícnem, tak ji vloží do voskové včelí buňky.

Nektar obsahuje 30-95 % vody a 5-70 % cukrů. Medovice zpravidla obsahuje méně než 25 % vody a více než 30 % cukrů.

Po odpaření vody v buňce má zralý med obsah vody 18-20 %.

Med rozlišujeme dle původu na květový světlejší barvy a medovicový barvy tmavé.

Květový med je světlé barvy, lépe stravitelný, má méně minerálních látek a složitých cukrů, obsahuje více fruktózy a pylu. Doporučuje se pro děti a sportovce.

Medovicový med je tmavší barvy, má o něco víc minerálních látek, méně pylových alergenů a převažuje v něm glukóza.

Jednodruhový med vzniká tak, že včela opakovaně navštěvuje stejný druh rostliny, je pro ni výhodnější navštěvovat květy stejného druhu, protože je v letu rychleji rozpoznají po vůni a tvaru. Za jednodruhový med je považován takový, který obsahuje alespoň 35% pylových zrn dané rostliny.

Mezi jednodruhové medy patří například med akátový, lipový, slunečnicový, levandulový, pampeliškový, pohankový, smrkový, dubový, jedlový.

.

Protože se med skládá z jednoduchých cukrů, tak se nemusí rozkládat v játrech a užívá se jako okamžitý zdroj energie.